Cash sweep: definicja – Słowniczek żargonu restrukturyzacyjnego

on

Cash sweep: definicja

Co to jest cash sweep? Niejednokrotnie w propozycjach układowych stosuje się i proponuje mechanizmy szybszej spłaty wierzycieli, np. w miarę istotnej poprawy sytuacji finansowej dłużnika. Dla takiej możliwości czasami używa się tzw. mechanizmu cash sweep, który można przetłumaczyć jako „wykorzystanie wolnych środków„.

Mechanizm cash sweep polega na zablokowaniu środków finansowych na rachunkach, co ma posłużyć większej spłacie zobowiązań w stosunku do wierzycieli, lub też ogólnie określa się tak ogólną możliwość przewidzenia wyższych niż w pierwotnej wysokości spłat, bardzo często dookreślając, kiedy możliwość taka się ziści. (Czytaj także: Asety: definicja).

Przykładowe użycie przedmiotowego zwrotu Cash sweep:

Przykładowe użycie wykorzystuje się nawet w Sądach, gdzie w propozycjach układowych można czasem znaleźć sformułowania „Mechanizm szybszej spłaty (cash sweep)”, a w dialogu menedżerów może on wyglądać np. tak „Bank zgodzi się na układ, tylko pod warunkiem wprowadzenia cash sweep, abyśmy nie cieszyli się za długo, jeśli nasz planowany choć niepewny kontrakt wypali w 100%”.

slowniczek-zargonu-restrukturyzacyjnego